AKTUALNOŚCI

Od 1 stycznia najniższa pensja – 4242 zł brutto

Rada Ministrów przyjęła we wtorek propozycje wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej, które mają obowiązywać w 2024 r.

Od 1 stycznia najniższa pensja wyniesie 4242 zł, a od 1 lipca – 4300 zł. W 2024 r. wzrosłaby także minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych – od 1 stycznia wynosiłaby 27,70 zł, a od 1 lipca – 28,10 zł.

fot. PAP

Na konferencji prasowej prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki powiedział, że gospodarka to nie wskaźniki, ale przede wszystkim miliony miejsc pracy i wynagrodzenie, które powodują, że poziom życia może być lepszy.

„Dla dobra ludzi pracy, dla dobra klasy średniej zrobimy wszystko, aby polskie wynagrodzenia rosły jak najszybciej. Temu też służyła dzisiejsza debata na Radzie Ministrów” – poinformował Morawiecki.

„Przez ostatnie lata zrobiliśmy dużo, co w naszej mocy, aby poprawić warunki pracy i przywrócić godność pracy i godną płace w Polsce. Dlatego od 1 lipca płaca minimalna będzie wynosiła 3600 zł, a po nowym roku – to jeszcze zobaczymy, jakie będą rezultaty na Radzie Dialogu Społecznego – będzie przekraczała 4000 zł”- dodał szef rządu.

Zaproponowane stawki minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej Rada Ministrów przedstawi Radzie Dialogu Społecznego.

Zgodnie z szacunkami liczba osób objętych podwyższeniem minimalnego wynagrodzenia za pracę wyniesie 3,6 mln.

źródło: Serwis PAP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button