AKTUALNOŚCI

Oszuści nadal wykorzystują metodę „na link”

Oszuści śledzą portale aukcyjne i odpowiadają na ukazujące się ogłoszenia często w przeciągu kilku chwil od publikacji ogłoszenia. Ich celem jest dostanie się do kont bankowych i kradzież pieniędzy. Nieświadome ofiary oszukańczego procederu klikają w przesłane im linki, podają swoje dane i zamiast otrzymać opłatę za sprzedawane rzeczy, tracą pieniądze. Kolejną oszukaną osobą stał się mieszkaniec Świdnika, który na portalu ogłoszeniowym wystawił do sprzedaży telewizor.

Do Komendy Powiatowej Policji w Świdniku stawił się mieszkaniec Świdnika, który zrelacjonował, że na portalu ogłoszeniowym wystawił na sprzedaż telewizor i w niedługim czasie skontaktowała się z nim osoba rzekomo zainteresowana ich zakupem i na jego telefon wysłała link do potwierdzenia zakupu. W rzeczywistości link odsyłał na fałszywą stronę bankowości internetowej, gdzie pokrzywdzony wpisał swoje dane do logowania. Tym sposobem przekazał oszustom dostęp do swojego konta, gdzie wykonano trzy operacje bankowe wypłaty pieniędzy w kwocie blisko 3000 złotych.

Jak uniknąć oszustwa?

Nie klikaj w przesłane w wiadomości linki do płatności oraz czytaj uważnie SMS-y autoryzacyjne. Zapoznajmy się z regulaminem portalu ogłoszeniowego i zwracajmy uwagę jak prawidłowo dokonać transakcji. Jeżeli niefortunnie staniemy się ofiarą przestępstwa, należy niezwłocznie skontaktować się telefonicznie z swoim bankiem w celu zablokowania dostępu do rachunku lub karty bankomatowej.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button