AKTUALNOŚCI

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” i podsumowanie wakacji na Lubelszczyźnie

Pierwszego dnia roku szkolnego policjanci rozpoczęli akcję „Bezpieczna droga do szkoły”. Jej celem jest przypominanie i uświadamianie kierowcom o zachowaniu ostrożności w pobliżu szkół i placówek oświatowych, a także edukacja dzieci, rodziców, opiekunów i nauczycieli w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Podsumowano również minione wakacje.

Dzisiaj, pierwszego dnia roku szkolnego, podsumowano minione już wakacje, w tym ilość zdarzeń drogowych, do których doszło w tym czasie na Lubelszczyźnie. W okresie wakacyjnym Policja odnotowała 206 wypadków, w wyniku których 31 osób poniosło śmierć. Obrażenia w wypadkach odniosło 222 osoby. W ubiegłoroczne wakacje 2022 doszło do 224 wypadków, w których zginęło 26 osób, a 241 zostało rannych.

W czasie wakacji w wodach na terenie naszego województwa utonęło 15 osób. To 2 ofiary wody mniej niż w roku ubiegłym (17). W tegorocznej statystyce utonięć nie było dzieci. Główne przyczyny tragicznych w skutkach zdarzeń nad wodą to niezmiennie: alkohol, brawura, brak wyobraźni. W wielu wypadkach do tragicznego finału na szczęście nie doszło dzięki interwencji ratowników, policjantów a także postronnych osób.

Policja przypomina, że kolejny rok z rzędu wspólnie ze Strażą Pożarną na terenie patrolowali akweny. Do końca września w dalszym ciągu funkcjonować będą patrole rowerowe oraz Posterunek Wodny nad Zalewem Zemborzyckim w Lublinie.

Od dzisiaj przed mundurowymi nowe zadania. Od początku września droga do szkoły będzie stałym elementem w życiu dziecka. Zatem powinna być ona bezpieczna.

W ramach akcji „Bezpieczna Droga do Szkoły” prowadzone będą wzmożone kontrole w rejonie: szkół i placówek opiekuńczo – wychowawczych, parkingów przyległych, dróg dojazdowych i przejść dla pieszych, którymi poruszają się dzieci i młodzież szkolna. Akcja będzie prowadzona do 30 września.

Policyjne patrole pełniące służbę w rejonach szkół, będą zwracać uwagę na wszystkie nieprawidłowe zachowania zarówno kierujących, jak i pieszych. Będą przypominać kierowcom o zachowaniu szczególnej ostrożności przed przejściem dla pieszych oraz w obserwowaniu drogi i jej otoczenia. Mundurowi zwrócą też uwagę czy pojazdy zatrzymujące się przy szkołach nie powodują zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia, a także na sposób przewożenia dzieci.

Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

„Bezpieczna droga do szkoły” to nie jedyny program kierowany do dzieci. To także akcje dotyczące przeciwdziałania zjawisku uzależnień zarówno od narkotyków jak i dopalaczy, to również działania, które głównie ukierunkowane są na zapobieganie demoralizacji i popełnianiu czynów karalnych przez osoby nieletnie.

źródło/fot.: Policja

Reklama

Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button