AKTUALNOŚCI

Korzystaj z odblasków!

W trakcie codziennej służby policjanci przypominają o stosowaniu elementów odblaskowych. Zapadający szybko zmrok, zmieniające się warunki atmosferyczne powodują, że widoczność na drodze jest utrudniona. Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie powoduje, że jesteśmy bardziej widoczni.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Prawo o Ruchu Drogowym, piesi powinni nosić odblaski po zmroku, poza obszarem zabudowanym, jeżeli poruszają się po drodze, gdzie nie ma chodnika i idą poboczem. Policja zachęca jednak do używania odblasków nie tylko poza terenem zabudowanym, ale wszędzie tam, gdzie poruszamy się pieszo. Nawet niewielki element odblaskowy może uratować nam życie.

O tym, jak ważne jest noszenie odblasków oraz poruszane się właściwą stroną drogi przypominają lubelscy policjanci ruchu drogowego. Tłumaczą jakie konsekwencje, nie tylko prawne, można ponieść za lekceważenie obowiązku noszenia elementów odblaskowych.

Pamiętajmy, że stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie, czy to zawieszki, breloka, opaski, kamizelki czy też odzieży z elementami odblaskowymi powoduje, że dla kierującego stajemy się bardziej widoczni. Warto pamiętać, że pieszy bez odblasków w porze wieczorowo-nocnej jest widoczny dla kierowcy z około 30 metrów, natomiast osoby korzystające z odblasków dają szansę kierującemu na zauważenie ich nawet z odległości 200 metrów.

źródło: KWP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button