AKTUALNOŚCI

BĄDŹ WIDOCZNY – NOŚ ODBLASKI

Świdniccy policjanci prowadzą działania pod nazwą „Świeć Przykładem – Noś Odblaski”. Akcja ukierunkowana jest na bezpieczeństwo pieszych oraz kierujących jednośladami. Funkcjonariusze nie tylko rozdają odblaski, ale również rozmawiają z niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego na temat ich bezpieczeństwa oraz o kluczowej funkcji elementów odblaskowych oraz jak je prawidłowo nosić.

Pamiętajmy, że niewielki element odblaskowy może uratować nam życie, ponieważ dzięki niemu jesteśmy widoczni dla kierującego z odległości, która daje kierowcy czas na odpowiednią reakcję czyli zmniejszenie prędkości i bezpieczne wyminięcie pieszego.

W ramach działań „Świeć Przykładem – Noś Odblaski” funkcjonariusze wręczają pieszym i rowerzystom odblaskowe elementy, poprawiając tym samym ich widoczność, która w okresie jesienno – zimowym jest znacznie ograniczona.

Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu widzenia świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków jazdy.

Policja przypomina, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Funkcjonariusze zachęcają jednak do noszenia elementów odblaskowych wszędzie tam, gdzie poruszamy się pieszo czy też na rowerze.

źródło: KPP Świdnik

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button