AKTUALNOŚCI

Przed wyjazdem na groby zabezpieczmy swoje domy

Przed nami okres Wszystkich Świętych. Policja przypomina – wyjeżdżając na groby swoich bliskich oprócz przestrzegania zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, pamiętajmy o konieczności zabezpieczenia domów i mieszkań. Rodzinne wyprawy na nekropolie to bowiem dobra okazja dla mieszkaniowych włamywaczy, którzy czyhają na nasze mienie. Wizyta na rodzinnych grobach to też okazja dla kieszonkowców, dlatego funkcjonariusze apelują, by pilnować swoich torebek czy kieszeni płaszczy.

Okres „Wszystkich Świętych” to czas nie tylko zadumy i refleksji, ale także czas podróży na groby bliskich oddalone nawet o kilkaset kilometrów od miejsc zamieszkania. Wiąże się to jak zwykle ze zwiększonym natężeniem ruchu pojazdów i pieszych, szczególnie w okolicach cmentarzy. Nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników ruchu drogowego czuwać będą policjanci.

Wychodząc z mieszkania czy domu sprawdźmy, czy zamknęliśmy wszystkie drzwi i okna, w tym piwniczne i dachowe. Zamknijmy drzwi garażowe, pomieszczenia gospodarcze, a także furtki i bramy na posesję. Jeżeli istnieje taka możliwość, poprośmy sąsiadów, aby zerkali na nasze mieszkania i reagowali, kiedy zauważą coś niepokojącego. Zostawiając nasze domy puste, pamiętajmy także aby zabezpieczyć kurki z gazem i wodą.

Wizyta na rodzinnych grobach to też okazja dla kieszonkowców, dlatego policja apeluje, by pilnować swoich torebek czy kieszeni płaszczy. Udając się na cmentarz, nie zabierajmy ze sobą dużych kwot. Nie będą nam tam potrzebne, a mogą paść łupem złodziei kieszonkowych. Zabierzmy ze sobą tylko tyle gotówki, ile będzie nam potrzebne do kupienia zniczy i wiązanek.

Robiąc porządki na grobach i wokół nich oraz zapalając znicze, nie zostawiajmy bez nadzoru torebek, płaszczy czy innych wartościowych przedmiotów. Pamiętajmy o tym, aby pieniądze, dokumenty czy telefon komórkowy, w miarę możliwości trzymać w wewnętrznej kieszeni ubrania. Na pewno utrudnimy w ten sposób złodziejowi ewentualną próbę kradzieży. Dobrze jest, gdy ktoś bliski lub znajomy może nam towarzyszyć na cmentarzu. Wtedy mamy większą możliwość przypilnowania naszych rzeczy osobistych.

źródło: Policja

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button