AKTUALNOŚCI

Oszukany podczas sprzedaży w internecie

Ponad 10 000 złotych stracił mieszkaniec gminy Mełgiew klikając w podesłany przez oszustów link służący rzekomo do odbioru pieniędzy. Środki finansowe miały pochodzić ze sprzedaży wystawionego na portalu ogłoszeniowym przedmiot.

Policja nieustannie apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas transakcji internetowych. Oszuści z powodzeniem wciąż wykorzystują metodę „na link” polegająca na tym, że osoba, która wystawia przedmiot do sprzedaży np. na OLX otrzymuje informację, że wystawiony przedmiot został zakupiony i należy kliknąć w załączony link w celu odbioru pieniędzy. Faktycznie link odsyła nas do fałszywej strony logowania do bankowości elektronicznej, gdzie oszuści przechwytują dane logowania i uzyskują dostęp do konta.

Tak było w przypadku mieszkańca gminy Mełgiew, który podczas internetowej sprzedaży stracił 10 000 złotych.

Jak uniknąć oszustwa?

Nie klikaj w przesłane w wiadomości linki do płatności oraz czytaj uważnie SMS-y autoryzacyjne. Zapoznajmy się z regulaminem portalu ogłoszeniowego i zwracajmy uwagę jak prawidłowo dokonać transakcji. Jeżeli niefortunnie staniemy się ofiarą przestępstwa, należy niezwłocznie skontaktować się telefonicznie z swoim bankiem w celu zablokowania dostępu do rachunku lub karty bankomatowej.

źródło: KPP Świdnik

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button