AKTUALNOŚCIEDUKACJA

PIASKI PRAKTYCZNIE ZAKRĘCONE

Projekt „Praktycznie zakręceni” to kolejna inicjatywa Zespołu Szkół w Piaskach współfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Wartość projektu to prawie 50 tys. euro. Tym razem działania skierowane były do uczniów klas trzecich Technikum Pojazdów Samochodowych. Dwudziestu uczniów odbyło czterotygodniowe praktyki zawodowe w Niemczech, w zakładach motoryzacyjnych w okolicach Lipska. Pierwsza grupa wyjechała w okresie maj-czerwiec, zaś druga grupa we wrześniu br.
Uczniowie zostali objęci wsparciem jeszcze przed wyjazdem: uczestniczyli w przygotowujących zajęciach z języka niemieckiego, pogadankach na temat radzenia sobie ze stresem spowodowanym długim pobytem poza domem i pracą za granicą oraz w podstawowym kursie zasad bezpieczeństwa i  higieny pracy.
Praktykanci doskonalili swoje umiejętności nabyte wcześniej podczas nauki w warsztatach szkolnych oraz zdobywali nowe doświadczenia. Uczyli się nie tylko jak zastosować posiadaną wiedzę w  praktyce, czyli jak wykonać obsługę i naprawę samochodu. Dzięki udziałowi w praktykach zagranicznych uczniowie nauczyli się współpracy w międzynarodowej grupie, nabrali większej pewności siebie w kontaktach międzyludzkich i radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Dla wielu z nich wyjazd ten był doskonałą lekcją dorosłości, odpowiedzialności i samodzielności.
Młodzież poznała również kulturę i obyczaje nie tylko naszych zachodnich sąsiadów, lecz mieszkańców innych krajów, gdyż miejsce zakwaterowana dzielili z kolegami z Węgier i Słowacji. Weekendy były czasem relaksu, uczniowie zwiedzili Lipsk –  miasto J. S. Bacha, Berlin, ogród zoologiczny, renesansowe zabytki Drezna; wspięli się na monumentalny Pomnik Bitwy Narodów i bawili się w parku rozrywki Belantis. Żeby mieć styczność z tym, co nowoczesne i modne w dziedzinie niemieckiej motoryzacji, odwiedzili fabrykę BMW i manufakturę Volkswagena, gdzie mieli możliwość przyjrzeć się pracy na automatycznej i ręcznej linii montażowej.
To były udane praktyki. Każdy uczestnik otrzymał certyfikat ukończenia praktyk i europejski dokument Europass Mobilność. Nowe umiejętności, nowe znajomości. Uczniowie pytali nawet: „Możemy pojechać jeszcze raz?”.
(ZS Piaski)

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button