AKTUALNOŚCIKULTURA I ROZRYWKA

Czytamy coraz mniej!

Z rocznego sprawozdania przekazanego podczas dzisiejszej sesji RP wynika, że biblioteki na terenie powiatu świdnickiego zanotowały spadek czytelnictwa w 2017 roku. Bibliotekarze tłumaczą taką sytuację zmianami demograficznymi, migracją, zmianami w edukacji czy sposobie pozyskiwania informacji.
Na terenie powiatu świdnickiego działa 5 bibliotek, 10 filii oraz 7 punktów bibliotecznych. W 2017 roku księgozbiory tych placówek wzbogaciły się o 9690 woluminów. Księgozbiory zwiększyły się również o dary. Do MPBP w Świdniku trafiło w ten sposób 375 książek, a do GBP w Mełgwi aż 710. Zwiększył się także zbiór audiobooków o 582 tytuły. W 2017 roku wydano także więcej pieniędzy na zakup zbiorów, bo ponad 18 tys zł. Nowych książek zakupiono na łączna kwotę 204 912 zł.
Od jakiegoś czasu najaktywniejszymi użytkownikami bibliotek są osoby w wieku 45- 60 lat oraz emeryci. Liczba czytelników w naszym powiecie w 2017 roku wyniosła 13133. Zmalała jednak o 246 osób w porównaniu do 2016. Spadek czytelników odnotowały wszystkie biblioteki- najwięcej w Świdniku (-129), a najmniej w Mełgwi (-9). Wypożyczono także mniej książek, bo o 9168 woluminów, pomimo tego, że biblioteki oferowały internetowy dostęp do swoich katalogów. W bibliotekach w Piaskach i Świdniku można bez wychodzenia z domu sprawdzić swój stan konta, zarezerwować lub prolongować książki.
Zaobserwowano największe zapotrzebowanie na literaturę piękna, zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. W trosce o najmłodszych czytelników zapewniono nowe wydania bajek, książek obrazkowych czy książek- zabawek. Biblioteki prowadza także różne inne działania. Są miejscem spotkań dla seniorów, prowadzą warsztaty, współpracują ze stowarzyszeniami, czy Uniwersytetem III Wieku. Takie działania nie tylko aktywizują intelektualnie, ale także integrują społeczność. Z roku na rok poprawia się także infrastruktura bibliotek. Dlaczego więc spada czytelnictwo?
Bibliotekarze upatrują przyczyn w zmianach demograficznych, emigracji ludzi aktywnych, szybkim tempie życia oraz zmianach w sposobie pozyskiwania informacji. Zapewniają jednak, że w dalszym ciągu będą realizować urozmaicone formy pracy, by biblioteki były placówkami rozpoznawalnymi w lokalnych środowiskach.

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close