AKTUALNOŚCI

Uważajmy na telefon od oszustów!

Dzisiaj świdniccy policjanci otrzymali sygnały od mieszkańców o nietypowych telefonach, które otrzymali. Prawdopodobnie dzwonili oszuści próbujący wyłudzić pieniądze. Na szczęście żadna z tych osób nie uwierzyła w opowiedzianą przez telefon historię.
Kilku mieszkańców Świdnika otrzymało dzisiaj wiadomość telefoniczną o potrzebie przekazania pieniędzy dla członka rodziny, który ma kłopoty. Dzwoniono do osób starszych, posiadających telefony stacjonarne. Rozmówcy opowiadali o rzekomych problemach finansowych jakiegoś członka rodziny i prosili o przekazanie pieniędzy. Żądano od kilku do kilkudziesięciu tysięcy zł. – Mieliśmy kilka zgłoszeń dotyczących takich telefonów. Głównie dzwoniono do osób starszych. Na szczęście nikt nie dał się nabrać na historie opowiadane przez telefon- mówi Magdalena Szczepanowska z KPP w Świdniku.- Tutaj należy pochwalić mieszkańców Świdnika za postawę i czujność. O podejrzanych telefonach poinformowali od razu policję- dodaje Szczepanowska.
Policja apeluje, aby w kontaktach z obcymi, również przez telefon, zachować ostrożność. Oszuści telefonicznie dopuszczają się manipulacji, żerują na uczuciach osób starszych. O wszystkich podejrzanych sytuacjach należy natychmiast poinformować policję!- Nie bądźmy obojętni i ostrzegajmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny, policjantów lub innych przedstawicieli służb- apeluje Szczepanowska.
Jak nie stać się ofiarą oszustów?
– Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.
– Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.
– Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
– W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną rozłączając się! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button