AGROINFO

Wysychają studnie. Brakuje wody do mycia i gotowania

Sytuacja zaczęła robić się dramatyczna. Nasi czytelnicy skarżą się na brak dostępu do wody.

-Wczoraj pożyczałem sąsiadowi drabinę, bo musiał pogłębić swoją studnię. Ręcznie, szpadlem – mówi nam mieszkaniec gminy Mełgiew.

W niektórych gospodarstwach domowych całkowicie wyschły przydomowe studnie, a w wielu przypadkach stanowią jedyne źródło wody dla gospodarstw.

-U mnie poziom wody tak się obniżył, że całkowicie odsłonił pompę. Jest więc ryzyko zassania mulu. Sytuacja jest beznadziejna – komentuje mieszkaniec Trzeciakowa.

W gminnych sieciach wodociągowych także sytuacja kryzysowa. W ostatnich dniach na stronie gminy Mełgiew pojawiło się ostrzeżenie o suszy wraz zaleceniami.

„Ponownie zwracamy się z prośbą do mieszkańców o racjonalne korzystanie z wody dostarczanej do gospodarstw domowych z gminnej sieci wodociągowej. Prosimy o ograniczenie zużycia wody wykorzystanej do podlewania ogrodów i trawników w godz. od 17:00 do 22:00. Powyższe podyktowane jest spadkiem ciśnienia i brakiem wody dla mieszkańców do celów socjalno-bytowych. Zalecamy podlewać ogródki i trawniki w godzinach przedpołudniowych lub zgromadzić zapasy wody we wcześniejszych godzinach.”

reklama reklama

Straty dla rolników

Gminy informują także na swoich stronach internetowych o możliwości składania wniosków o oszacowanie strat w gospodarstwach rolnych spowodowanych suszą na poszczególnych rodzajach gleb.

Mełgiew

Piaski

Rybczewice

Trawniki

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close