KULTURA I ROZRYWKA

Literacki Nobel dla Polki!

Olga Tokarczuk została uhonorowana Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018. To ogromny sukces i wyjątkowe wyróżnienie. Pisarka tym samym dołączyła do zacnego grona polskich literackich noblistów, wśród, których są: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska.

zdj. aut. Łukasza Gizy/ Agencja Gazeta, źródło: Tygodnik Polityka

Polska, już od teraz, noblistka to autorka powieści i opowiadań: „Podróż ludzi Księgi”, „Prawiek i inne czasy”, „Dom dzienny, dom nocny”, „Bieguni”, „Ksiąg Jakubowych” oraz „Opowiadań bizarnych”. Jej powieść „Prowadź swój pług przez kości umarłych” stała się inspiracją do powstania scenariuszu dla filmu „Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland.

Akademia Szwedzka uzasadnia, że nagroda została przyznana Oldze Tokarczuk za „narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia”.

Z kolei w wywiadzie dla „Tygodnika Powszechnego” z 2018 roku, autorka tak opowiada o procesie stawania się pisarzem:

„Powiedziałabym, że jest to proces wyspecjalizowania i optymalizowania pewnych umiejętności językowych i imaginacyjnych naszego mózgu. Plus trochę szaleństwa. I oczywiście cierpliwości. Zdaje się, że każda pisarka i każdy pisarz ma swoją własną opowieść na ten temat, coś w rodzaju prywatnego mitu założycielskiego, którym dzieli się z innymi. Ja na przykład zawsze chętnie opowiadałam, że nigdy nie przytrafił mi się syndrom białej kartki. Że nie cierpię na brak pomysłów, raczej na ich nadmiar. Teraz opowiadam też o własnym wieku – ten, w którym się właśnie znajduję, jest ze wszech miar ciekawy.”

Powieści nie dla każdego…

Książki Olgi Tokarczuk wzbudzają wiele emocji. Jest to literatura, która nie każdemu odpowiada. Jej fanem nie jest chociażby minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, który w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” w TVN24 stwierdził: „Chciałaby pani porozmawiać ze mną o książkach pani Tokarczuk… Próbowałem, nigdy nie dokończyłem.”

Odmienną opinię w tym temacie prezentuje już przewodniczący Rady Europejskiej- Donald Tusk, który w takich słowach pogratulował pisarce:

„Pani Olgo, najserdeczniejsze gratulacje! Co za radość i duma! Będę się tym chwalił w Brukseli jako Polak i wierny czytelnik, który przeczytał wszystko, od początku do końca :)”

Warto również podkreślić, że Olga Tokarczuk jest również dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej „Nike” za powieści: Bieguni (2008) i Księgi Jakubowe (2015). Laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018.

Reklama
reklama reklama

Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button