AKTUALNOŚCI

Zasiłek opiekuńczy może być wydłużony

Jeśli zapadnie decyzja o przedłużeniu zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków, zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat ośmiu będzie przedłużany o kolejne dwa tygodnie – zapowiada premier Mateusz Morawiecki.

Taką decyzję premier ogłosił po posiedzeniu Rady Gabinetowej, podczas której omawiano pakiet antykryzysowy, będący odpowiedzią na kłopoty gospodarcze wywołane epidemią koronawirusa. Wartość całego pakietu to 212 mld zł.

Obecnie wszystkie placówki oświatowe w kraju są zamknięte do 25 marca – nie odbywają się w nich zajęcia, z wyjątkiem m.in. tych w podmiotach leczniczych i specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych. Nauczyciele mają być w gotowości do pracy. Zawieszenie zajęć dotyczy też żłobków, klubów dziecięcych i uczelni.

Minister Edukacji Dariusz Piontkowski zapowiedział już, że prawdopodobnie przerwa zostanie wydłużona do Świąt Wielkanocnych.

„I po tym terminie będziemy sprawdzali co dalej” – zapowiedział Piontkowski.

reklama reklama

Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2019-2020 przerwa w nauce z okazji Świąt Wielkanocnych ma potrwać od 9 do 14 kwietnia.

Na czas zamknięcia placówek oświatowych – zgodnie z rządową specustawą ws. koronawirusa – wprowadzono rozwiązanie zapewniające rodzicom prawo do skorzystania z dodatkowych 14 dni zasiłku opiekuńczego (niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki). Przysługuje on rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy są objęci ubezpieczeniem chorobowym. Jednak można go otrzymać tylko na dziecko poniżej 8. roku życia.

O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio – do ZUS.Według danych z 16 marca do ZUS wpłynęło ponad 6,4 tys. wniosków o taki zasiłek.

źródło: Serwis Samorządowy PAP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button