AKTUALNOŚCI

Tylko do jutra można dopisać się do spisu wyborców

Głosować można w wybranym przez siebie lokalu wyborczym w gminie, w której będzie się przebywać w dniu wyborów. Wniosek można złożyć najpóźniej do 7 lipca. Jeśli ktoś dopisał się do spisu przed pierwszą turą wyborów, nie może dopisać się do innego spisu przed drugą. Do piątku można odbierać zaświadczenie o prawie do głosowania.

Wniosek składamy w urzędzie gminy, na obszarze której chcemy oddać głos. Do spisu wyborców można dopisać się także przez internet. We wniosku należy podać: imię (imiona), nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, nr PESEL, a także adres zamieszkania.

W II turze wyborów minister zdrowia nie rekomenduje kolejnych gmin do głosowania korespondencyjnego.

„Przeanalizowaliśmy cały kraj, każdy powiat pod kątem nowych, aktywnych przypadków, gminy pod kątem zapadalności na koronawirusa i z analizy wszystkich danych wynika, że nie ma w tej chwili żadnej gminy, w której nastąpiłby nagły znaczący przyrost przypadków lub pogorszenie się sytuacji epidemicznej” – podkreślił Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Przed pierwszą turą wyborów (28 czerwca), Państwowa Komisja Wyborcza na wniosek ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego wydała uchwałę zarządzającą głosowanie wyłącznie korespondencyjne w dwóch gminach w kraju – Baranów (woj. wielkopolskie) i Marklowice (woj. śląskie).

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się już w niedzielę 12 lipca. Zmierzą się w niej urzędujący prezydent Andrzej Duda i kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski.

źródło: Serwis Samorządowy PAP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button