AKTUALNOŚCI

Są decyzje w sprawie poluzowania obostrzeń

W połowie lutego planowane jest m.in. otwarcie kin i teatrów z ograniczeniem do 50 proc. miejsc – poinformował Premier Mateusz Morawiecki.

fot. PAP

Szef rządu na wspólnej konferencji z wicepremierami Piotrem Glińskim i Jarosławem Gowinem oraz ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim przedstawił dziś decyzje dotyczące luzowania obostrzeń i funkcjonowania gospodarki w reżimie sanitarnym na kolejne dwa tygodnie.

„W połowie lutego otworzymy część miejsc, które do tej pory były niedostępne i tak nastąpi otwarcie hoteli, miejsc noclegowych do 50 proc. obłożenia miejsc noclegowych. Podobnie z kinami i teatrami – do 50 proc. dostępnych miejsc” – powiedział premier Morawiecki.

Zmienione zasady będą obowiązywać przez dwa tygodnie od przyszłego piątku, tj. od 12 lutego.

„Od dwóch tygodni obserwujemy swego rodzaju stabilizację zachorowań. Mamy sytuację lepszą, jeśli chodzi o poziom zajętości łóżek covidowych, ale także łóżek respiratorowych, z kolei liczba zgonów jest cały czas niepokojąca” – mówił Morawiecki. „Dlatego możemy mówić o co najwyżej pewnego rodzaju kruchej stabilizacji” – zaznaczył premier.

Z tego względu restauracje, siłownie, kluby fitness i część działalności gospodarczych zostaje nadal zamknięta. Dopuszczona będzie natomiast aktywność sportowa na terenach otwartych. „Otwieramy sport na zewnątrz, a więc boiska zewnętrzne, korty będą mogły być otwarte, sport amatorski na świeżym powietrzu, stoki narciarskie i baseny” – wskazał wicepremier i minister kultury i sportu Piotr Gliński. „Decydujemy się na otwarcie basenów, ponieważ tam sytuacja z ewentualnym zagrożeniem wirusem jest mniej ryzykowna – choć oczywiście jest to ryzyko – niż w innych zamkniętych miejscach, gdzie uprawiany jest sport”.

„Jeżeli chodzi o kulturę, otwieramy od 12 lutego warunkowo na dwa tygodnie w reżimie sanitarnym kina, teatry, filharmonie, opery przy warunku podstawowym – wypełnienie do 50 proc. widowni, maseczki, brak konsumpcji” – powiedział wicepremier Gliński.

źródło: Serwis Samorządowy PAP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button