KULTURA I ROZRYWKA

Narodowe Czytanie w Zaułku Poetów

To już dziesiąta edycja Narodowego Czytania, pod patronatem pary prezydenckiej. Podczas tegorocznej, jubileuszowej odsłony wydarzenia, w całej Polsce czytamy „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Anny Kamieńskiej w Świdniku zaprasza do wspólnego czytania już dziś na godz. 12.00 do Zaułku Poetów przy ul. Niepodległości 13. Organizatorzy zachęcają, by przynieść własny egzemplarz „Moralności Pani Dulskiej”, w którym będzie można otrzymać okolicznościową pieczęć, upamiętniającą tegoroczną akcję.

Fragmenty utworu przedstawią m.in.: Mirosław Król, Bożena Zapalska, Katarzyna Radek, Aneta Jagieła, Beata Kowalczyk, Andrzej Wiśnioch i Elżbieta Krupa.

Moralność Pani Dulskiej weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach.

Reklama
reklama reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button