AKTUALNOŚCI

Rozporządzenie ws. pracy zdalnej w administracji publicznej prawdopodobnie w piątek

Wydanie rozporządzenia wprowadzającego obowiązek pracy zdalnej w administracji publicznej w związku z bardzo szybkim wzrostem liczby nowych zakażeń COVID-19 zapowiedział dziś minister zdrowia Adam Niedzielski. Rozporządzenie ma być wydane w najbliższych dniach – prawdopodobnie już w piątek.

fot. PAP

„Zdecydowaliśmy o wprowadzeniu obowiązku przejścia na prace zdalną w administracji publicznej. W ciągu najbliższych dni zostanie przygotowane rozporządzenie epidemiczne, które obowiązek tego typu nałoży na wszystkich pracodawców publicznych w administracji, oczywiście z wyjątkiem tych zadań, które muszą być realizowane na rzecz obywateli i które muszą być realizowane w tradycyjnym modelu pracy” – zapowiedział Niedzielski. „Rozporządzenie w zasadzie dziś będzie gotowe, ale musi przejść kroki proceduralne związane chociażby z obiegiem w Radzie Ministrów” – dodał.

Zaapelował do wszystkich pracodawców w Polsce, do wszystkich osób odpowiedzialnych za organizację pracy o to, „by w miarę możliwości, na ile jest to w poszczególnych branżach możliwe, praca zdalna znowu stała się standardem”.

Wskazał, że jeśli nie zmniejszy się mobilność, nie zmniejszy się liczby okazji do transmisji wirusa, „to niestety musimy liczyć się nadal z tak bardzo dynamicznym wzrostem liczby zakażeń”.

„Ostatnie dane mówią o 30 586 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Wyniki są bardzo poważne i oznaczają, że już nie tylko wkroczyliśmy w piątą falę, ale że ta fala będzie w najbliższych dniach bardzo dynamicznie się rozwijała. Ostatnie dwa dni to dynamika, z którą nie mieliśmy do tej pory do czynienia” – stwierdził Niedzielski.

Szef resortu zdrowia poinformował, że prognozy na najbliższe dni przewidują dalsze dynamiczne wzrosty liczby zachorowań

„Jeżeli trendy będą się utrzymywały, to w przyszłym tygodniu możemy mieć od czynienia z poziomem zakażeń powyżej 50 tys. Jest to oczywiście sytuacja, która stanowi ogromne ryzyko dla wydolności systemu opieki zdrowotnej”.

Według szefa resortu zdrowia wariant Omikron jest już odpowiedzialny za ponad 20 proc. zachorowań.

„Ten 20-procentowy udział oznacza ogromną dynamikę wzrostów zakażeń. Sytuacja jest dramatyczna” – powiedział Adam Niedzielski. „Patrząc na obecną dynamikę, szczyt obecnej fali będzie na przełomie stycznia i lutego, ze stopniowym wygaszaniem w lutym” – dodał.

Niedzielski, zapytany o możliwość wprowadzenia w Polsce lockdownu, w reakcji na rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem, powiedział: „Patrząc na politykę epidemiczną w pozostałych krajach to widzimy wyraźnie, że jest zdecydowane odejście od czegoś, co nazywamy lockdownami, w kierunku powszechnego stosowania certyfikatów, tych, które potwierdzają testowanie, status ozdrowieńca, bądź też szczepienie (…) Myślę, że w ogóle lockdowny jako takie raczej nie są i nie będą już takim instrumentem wykorzystywanym w polityce epidemicznej, tak jak to było w poprzednich falach, raczej jest kwestia pójścia w kierunku wykorzystywania tych certyfikatów” – powiedział Niedzielski.

Minister zdrowia poinformował, że w tej chwili jest 31 tys. łóżek do dyspozycji w systemie covidowym. „Patrząc na tempo przyrostu infekcji, liczymy się z tym, że trzeba będzie tę bazę powiększyć”.

Przyznał, że z jednej strony przychodzą informacje z krajów takich, jak Wielka Brytania, Izrael czy Australia, gdzie jest mniejsza liczba hospitalizacji związana z infekcjami, zaś z drugiej „musimy brać poprawkę, że są to kraje o wyższym poziomie wyszczepienia”.

Podczas konferencji prasowej szef resortu zdrowia podkreślił, że „ten scenariusz, który się realizuje i który widzimy poprzez pryzmat wyniku ponad 30 tys. nowych zakażeń, jest scenariuszem bardzo niebezpiecznym”. Niedzielski wyjaśnił, że wymaga to odpowiedzialnego podejścia i odpowiedzialnej postawy. „Musimy wracać do ścisłego przestrzegania reżimu DDM, czyli stosowania przede wszystkim maseczek, zachowywania dystansu, zwiększonej częstotliwości dezynfekcji rąk” – wyjaśnił. Jak zaznaczył, „sytuacja robi się trudna”.

W ciągu ostatniej doby w Polsce stwierdzono w ciągu doby 30.586 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, z powodu COVID-19 zmarło 375 osób – poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. Liczba nowych infekcji była o 89,1 proc. wyższa niż w ubiegłym tygodniu. Od początku epidemii odnotowano w Polsce 4.373.718 zakażeń koronawirusem i 103.062 zgony z powodu COVID-19.

Potwierdzone przypadki nowych zakażeń dotyczą województw: mazowieckiego (5594), śląskiego (4647), małopolskiego (3471), dolnośląskiego (2458), pomorskiego (2341), wielkopolskiego (2195), podkarpackiego (1789), lubelskiego (1362), łódzkiego (1360), zachodniopomorskiego (1091), warmińsko-mazurskiego (1034), kujawsko-pomorskiego (986), opolskiego (623), świętokrzyskiego (585), podlaskiego (518), lubuskiego (354). 178 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

W ujęciu tydzień do tygodnia liczba infekcji wzrosła o 89,1 proc., a 7-dniowa średnia nowych zakażeń wzrosła do 17,88 tys.

źródło: PAP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button