AKTUALNOŚCI

Zmiany w zasadach kwarantanny i izolacji

Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii – ocenił na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski i poinformował, że rząd zdecydował o skróceniu okresu izolacji do 7 dni oraz zmianach zasad odbywania kwarantanny.

„Widzimy wyraźnie, że za nami jest już apogeum piątej fali. Potwierdza się to w każdym wymiarze, zarówno na poziomie liczby nowych zakażeń, ale także na poziomie badań i testów oraz na poziomie liczby zleceń, które są wykonywane przez lekarzy POZ” – przekazał minister zdrowia na konferencji prasowej. „Widać, że luty będzie tym miesiącem, kiedy spadki zakażeń powinny być stosunkowo duże, w lutym wyczerpie się poważne zagrożenie dla systemu opieki zdrowotnej i mam nadzieję, że w marcu będziemy mogli podejmować odważne decyzje dotyczące znoszenia restrykcji, znoszenia różnych regulacji czy wprowadzania bardziej łagodnych, tak, żebyśmy już w wiosnę weszli w normalnym trybie funkcjonowania”.

„Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii” – ocenił szef resortu zdrowia i zapowiedział wprowadzenie zmian dotyczących zasad izolacji oraz kwarantanny.

„Od 15 lutego będziemy stosowali 7-dniową izolację, zamiast standardowych 10 dni obowiązujących do tej pory” – powiedział Niedzielski. „Po drugie, również od 15 lutego będziemy mieli kwarantannę do współdomowników wyłącznie w okresie izolacji członka rodziny”.

Szef resortu zdrowia wyjaśnił, że „nie będzie wobec tego takiej sytuacji, że jeżeli ktoś jest izolowany, a współdomownik przebywa z nim na kwarantannie, to ta kwarantanna jest jeszcze dodatkowo, po zakończeniu izolacji współdomownika, naliczana jak w tej chwili, w wysokości siedmiu dni (…) Kwarantanna i izolacje będą liczone równolegle”.

reklama reklama

Minister zdrowia poinformował również, że rząd zdecydował o likwidacji tzw. kwarantanny z kontaktu. Jak tłumaczył, chodzi o wszystkie osoby, które do tej pory były kierowane na kwarantannę na podstawie wywiadu epidemicznego jako osoby mające kontakt z osobą zakażoną.

„To jest zjawisko, które oczywiście miało ogromne znaczenie chociażby w szkołach albo w środowisku pracy. Te kwarantanny zostaną zniesione” – powiedział Niedzielski. „Dotyczy to też tych osób, które w tej chwili przebywają na kwarantannie właśnie wynikającej z rozpoznania kontaktu w wyniku wywiadu epidemicznego. Będziemy chcieli 10 lutego, czyli jutro, wysłać SMS zdejmujący kwarantannę do wszystkich osób, które właśnie w takiej formule kwarantanny przebywają”.

źródło: PAP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button