ŻYCIE I STYL

Co zmieniło się podczas świąt? Wyniki badania

Obecna sytuacja zmieniła to jak obchodzimy święta. Wigilia staje się bardziej nowoczesną tradycją ponieważ ludzie idą z duchem czasów i modyfikują święta. Co zmieniło się na przestrzeni lat przedstawia badanie „Świąteczne zwyczaje, czyli nowe zasady podczas Świąt”.

Jak wynika z badania serwisu Prezentmarzeń, obecna sytuacja ekonomiczna (42%) zmieniła to, jak obchodzimy święta. Powodem są również zmieniające się trendy na rynku (31%) oraz zmiany poglądów religijnych (15%) i nowoczesne technologie (12%).

Zdania są podzielone, ale 43% Polaków uważa, że również Wigilia staje się bardziej nowoczesną tradycją ponieważ ludzie idą z duchem czasów i modyfikują święta. Zmieniło się przede wszystkim to, gdzie spędzamy święta. 31% ankietowanych uważa, że nieważne jest miejsce, ale z kim je spędzamy. 16% respondentów coraz chętniej wyjeżdża na wakacje aby odpocząć. 12% często bywa na zorganizowany wyjeździe.

Co ciekawe, aż 44% Polaków święta spędza przed telewizorem. Czasami wychodzimy na spacer (22%), ale często również każdy spędza je na swój własny sposób (18%). Bardzo mało osób jak dawniej na przykład śpiewa wspólnie kolędy – jedynie 17%.

Również trend zero waste na stałe wpisuje się już w rytuały świąteczne. Uważamy, że prezenty powinno się pakować w ekologiczne opakowania (35%), nie powinno się przygotowywać potraw na wyrost (32%), aby nie marnować jedzenia, prezenty powinny być wręczane w formie przeżyć (22%). Co trzeci Polak najczęściej wybiera prezenty kupione online. 26% wręcza upominki w postaci przeżyć, 21% osób kupuje vouchery lub karty podarunkowe. Coraz częściej kupujemy również przemyślane prezenty, ponieważ są coraz droższe, jak uważa prawie połowa respondentów. 37% osób buszuje już od listopada po sklepach, 34% zamawia tydzień przed świętami, 29% kupuje na ostatnią chwilę.

Ponad 39% osób na Wigilijnym stole ma mniej niż 12 potraw, większość osób odchodząc od tradycji przygotowuje jedzenie w zależności od ilości gości (21%), a dla 27% liczba w ogóle nie gra roli. Jedynie 13 % nadal szykuje 12 różnych posiłków. Święta już nie są również takie rodzinne. Przy wspólnym stole zasiada tylko kameralnie najbliższa rodzina w prawie połowie polskich domów. Życzenia składamy głównie przez sms (42%), przez social media (27%), osobiście lub przez telefon (22%), za pomocą wideokonferencji (9%).

W świętach najbardziej nie lubimy długich przygotowań (31%). Czas przygotowań jest dla niektórych bardzo nerwowym okresem ponieważ, wszystko jest na ich głowie (35%). Nie przepadamy również za zbędnymi dyskusjami przy wigilijnym stole (24%), gotowaniem (23%) i biesiadowaniem (22%).

Najczęściej ubieramy się ładnie i elegancko (31%) oraz estetycznie i skromnie (21%). Jednak dla 48% respondentów ubrania nie mają znaczenia, takie osoby ubierają się przede wszystkim wygodnie (16%), inni na luzie 11%. Czas do świat jest też dla nas czasem pełnym magicznej atmosfery (26%) oaz rodzinnym (21%).

Na tegoroczne święta Polacy planują wydać znacznie mniej pieniędzy niż w poprzednich latach (39%). Niektóre osoby mają taki sam budżet jak w zeszłym roku (29%). 17% respondentów przygotowało więcej pieniędzy bo obawia się, że im nie starczy.

Badanie „Świąteczne zwyczaje, czyli nowe zasady podczas Świąt” zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 1247 respondentów w formie ankiety online w listopadzie 2022.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button