AKTUALNOŚCI

Oszustwo podczas sprzedaży na VINTED

Ponad 11 000 złotych stracił 47-letni mieszkaniec gminy Trawniki klikając w podesłany przez oszustów link służący rzekomo do odbioru pieniędzy. Środki finansowe miały pochodzić ze sprzedaży wystawionego na portalu Vinted przedmiotu. W rzeczywistości link odsyłał na fałszywą stronę logowania do bankowości elektronicznej, gdzie mężczyzna wpisując swoje dane, przekazał je nieświadomie oszustom.

Policja nieustannie apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas transakcji internetowych. Oszuści z powodzeniem wciąż wykorzystują metodę „na link” polegająca na tym, że osoba, która wystawia przedmiot do sprzedaży np. na Vinted otrzymuje informację, że wystawiony przedmiot został zakupiony i należy kliknąć w załączony link w celu odbioru pieniędzy. Faktycznie link odsyła nas do fałszywej strony logowania do bankowości elektronicznej, gdzie oszuści przechwytują dane logowania i uzyskują dostęp do konta.

Tak było w przypadku mieszkańca gminy Trawniki, który podczas internetowej sprzedaży stracił 11 400 złotych. Po uzyskaniu dostępu do konta zgłaszającego, przestępcy wypłacili z bankomatu 1500 złotych oraz zaciągnęli kredyt na kwotę 9900 złotych i przelali pieniądze na inne konto.

Jak uniknąć oszustwa?

Nie klikaj w przesłane w wiadomości linki do płatności oraz czytaj uważnie SMS-y autoryzacyjne. Zapoznajmy się z regulaminem portalu ogłoszeniowego i zwracajmy uwagę jak prawidłowo dokonać transakcji. Jeżeli niefortunnie staniemy się ofiarą przestępstwa, należy niezwłocznie skontaktować się telefonicznie z swoim bankiem w celu zablokowania dostępu do rachunku lub karty bankomatowej.

źródło: KPP w Świdniku

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button